המדריך  - 7 דברים שאתה צריך לדעת לפני שאתה בוחר מעצב פנים.

במדריך זה תגלו את כל הסודות שמעצבים לא מגלים לכם, המדריך בא לעזור לכם בקבלת החלטה עם איזה מעצב פנים כדאי ומתאים לכם לעבוד.

 

היזהרו! אתם עומדים לגלות את סודות המקצוע, ובעזרת סודות אלו תוכלו להבין את ההצעות שאתם מקבלים ממעצבים, ומהי התמורה שתינתן לכם לאחר חתימת ההסכם עם המעצב. חשוב מאד שתקראו כתבה זו בעיון רב ותחשבו היטב מיהו המעצב שתבחרו לבסוף לעצב לכם את הבית.

 

מעצבי פנים מקצועיים יודעים בדיוק מה הם מציעים לכם, וחשוב מאד שהשאלות שלכם לפני קבלת ההחלטה יהיו ברורות ונכונות על מנת שתוכלו לקבל את השירות הכי טוב.

 

הבחירה במעצב פנים הינה הבחירה הראשונה שעושים כשמחליטים לעצב בית. הבחירה הזו למעשה תשפיע על כל התהליך של השיפוץ, ועל התוצאה הסופית. בדרך אתם תשנו את דעתכם מספר פעמים לגבי פרטים מסוימים או לגבי עיצוב הבית כולו, ונוכחות של מעצב פנים איכותי ומקצועי לצדכם יכולה לעזור לכם לעלות בכל פעם מחדש אל דרך המלך.

 

הכתבה הזו מיועדת לאלו שחולמים על עיצוב הבית המושלם, תוך התייחסות לפרטים הקטנים באותה מידת רצינות כמו לפרטים הגדולים. איתור איש המקצוע המתאים ביותר, הינו משימה לא פשוטה ויש מספר נקודות חשובות שעליכם לקחת בחשבון.

 

סיכמתי עבורכם את הנקודות האלו, מפני שהאינטגריטי של המקצוע חשוב לי לא פחות מהעיסוק של המקצוע עצמו. לקוחות מגיעים אליי לאחר שנכוו, ולעיתים רבות מכרים וחברים וגם כאלו שלא מכירים אותי אבל רק רוצים עצה והכוונה ושואלים אותי מה לעשות, כיצד לדעת במי לבחור ובמי להיעזר על מנת לעצב את הבית בדרך הכי נכונה והכי מתאימה לתקציב שלהם.

 

אז לפניכם כל העקרונות שעליכם לדעת כאשר אתם מחליטים לבחור מעצב פנים:

 

 

עקרון ראשון - תעשו שיעורי בית

 

כשאני אומרת שיעורי בית, אני לא מתכוונת לתחקיר אינטרנטי מקיף על עלויות של מעצבים. אני מדברת על הכנת אלבום השראה עם בתים שאתם אוהבים.

 

אפשר להיעזר לשם הכנת אלבום כזה בחינם במספר אתרים, בהם Pinterest ו - Houzz ועל ידי כך להבין יותר לעומק מה אתם אוהבים, וזאת לפני שאתם בכלל פונים למעצב.


האמת? זה לא לוקח הרבה זמן כי לרוב האנשים יש טעם וסגנון מסוים ועם הטכנולוגיות של היום זה בסך הכל ידרוש מכם כמה קליקים. 


אחרי שיש לכם אלבום כזה תפגשו עם המעצב ותראו לו את האלבום, ותבררו אם הוא יכול להציע לכם סגנון כזה. לכל מעצב יש סגנון משלו ואת העבודות שלו תוכלו לראות באתר הבית שלו. אבל המעצב גם יוכל לדעת אם הוא מסוגל להתאים את עצמו אליכם. 


חשוב להבין, מעבר לסגנון אישי, למעצב פנים יש את הידע והיכולת לקחת סגנון ולהתאים אותו לבית. גם אם הסגנון שונה משלו, הוא ידע לתת לכם מענה. ואם הסגנון שלכם ממש רחוק משלו, הוא גם ידע להגיד לכם את זה. לא כל לקוח מתאים לכל מעצב, ואם אתם תדעו להגיד מה אתם רוצים, המעצב ידע אם הוא באמת יכול לעזור לכם.

 

 

עקרון שני - מעצב טוב הוא מעצב רב תחומי

 

מעצב טוב שיתכנן לכם את הבית, חייב להבין במוצרים עצמם. אתם תלכו איתו לקנות ספות, וילונות ואריחים. מעצב שמבין כיצד החפצים הללו מיוצרים וכיצד הם משווקים יוכל להגדיר לכם מהו מוצר איכותי, ומי מהחלופות הינה האופציה הכי משתלמת.


בשביל להבין לעומק בחומרים, בהליכי ייצור, ובשיווק מוצרים לבית צריך ניסיון מיוחד. ניסיון בייצור מוצרים כאלה.  


ישנם מעצבים המתמחים בייצור של אביזרים לבית: כריות, כדים, ואף פריטים יותר מסובכים שאפילו דורשים תקינה, כגון רהיטים ותאורה. ההבנה היסודית של חומרי הגלם ותהליכי הייצור הינה מסובכת, ומעצב שיודע להתמודד עם תהליכים כאלו, קל וחומר שידע להתמודד עם בעיות שעולות תוך כדי שיפוץ בית.


מעצב טוב שגם בעל ניסיון בייצור מוצרים באופן אישי, יכיר את החברות הפועלות בשוק, ידע מה מצבן, איזה סחורה (איכות) הן מביאות והאם שווה להשקיע בה את כספיכם. הוא גם ידע להפנות אתכם אל חלק מספקי המשנה של החברות האלו על מנת לחסוך לכם בעלויות התיווך שגובות החנויות. 


תחשבו על זה - מי שמעצב טקסטיל, ידע מהיכן להשיג את הבדים הטובים ביותר עבורכם. מי שמעצב ריהוט או תאורה ידע לאתר לכם את הספקים הכי טובים עבורכם בתחומים אלו. 


מעבר לכך, ראיה מרחבית של איך הבית יראה מחייבת גם ראיה יותר ממוקדת בפריטים עצמם. מי שמבין לעומק כיצד קצת חול ומלט הופכים לבית, וכיצד כמה חתיכות עץ הופכות לספה, יוכל לדמיין עבורכם את הרעיונות שלכם, ויעזור לכם לתרגם אותם למציאות.

 

 

עקרון שלישי - אין חכם כבעל נסיון

 

מעצב טוב הוא מעצב עם ניסיון בשטח של כמה שנים ועם לקוחות מרוצים. כמה פשוט, ככה נכון.


מעצב טוב בוגר תואר בעיצוב, עדיף באדריכלות או בעיצוב תעשייתי, ופשוט עובד בשטח. עובד בפועל בעיצוב בתים, מפיק תכניות, מפקח על הקבלנים ומתרוצץ בחנויות. מעצב טוב עושה את כל אלו לפרנסתו, ולכן הוא עושה זאת באופן רציף כבר תקופה ארוכה. הוא יודע על שינויים שחלים בשוק, הוא מכיר את הליכי הבניה ויודע להתמודד עם מה שקורה בשלבי השיפוץ.


אני יודעת, אתם בטוחים שאתם כבר יודעים את זה. אתם בטוחים שזה חשוב לכם, ובכל זאת, נראה שפעם אחר פעם אנשים מעדיפים להתעלם מהניסיון הספציפי של בעל מקצוע ולהישען על הכרות של חבר או על המחיר בלבד. 


תחשבו על זה, כמה פעמים לקחתם בעל מקצוע רק כי חבר אמר לכם שיש לו בן דוד, או חברה אמרה לכם שהיא מכירה? אין כל רע בזה, אבל לאחר ההיכרות, האם באמת בדקתם את בעל המקצוע? ביררתם אם יש לו ניסיון שיתאים לכם?


וכמה פעמים כל מה שעניין אתכם זה המחיר? מעצב פנים מלווה אתכם בתקופה קריטית, בה אתם מוציאים את הכסף ומשקיעים אותו בבית. הניסיון של המעצב, הידע שלו בפועל, ההבנה ויכולת העבודה עם בעלי המקצוע היא מרכזית לתהליך הזה. זוהי אחריותכם לברר באמת אם המעצב מנוסה, כמה שנים הוא עובד, איזה עבודות הוא מציג באתר והאם יש לו המלצות (מעבר להמלצה של בן הדוד, שהוא במקרה גם חבר ילדות שלו שנורא רוצה לפרגן לו). אתם פשוט צריכים לבקש את כל הדברים הללו ישרות מהמעצב ולעשות חושבים לפני שאתם מחליטים.


כולנו רוצים לפרגן לאחיינית שלנו שהיא גם מעצבת ולתת לה את הפרויקט. מעבר לכך שזה בעייתי לעבוד בתחום הזה עם חברים או משפחה (כי מי באמת רוצה לריב עם האחיינית שלו על שקע שלא ממוקם נכון, או על בד שהגוון שלו לא מתאים?), אתם חייבים לשאול את עצמכם, האם יש לה מספיק ניסיון? והאם הניסיון מתאים? האם היא מתמחה בעיצוב פנים של בתים ויש לה את הסגנון שאני מחפש ואת היכולות שאני מחפש? 


זוהי ההשקעה שלכם. מעצב עם ניסיון ממוקד בתחום יכול לעזור לכם להשקיע בחכמה, ויכול להבין את הראש שלכם. אחרי הכל, הוא עושה זאת מספיק שנים, וזאת העבודה שלו.

 

 

עקרון רביעי - הכינו תקציב מראש 

 

תקציב מוגדר וברור פותר הרבה התלבטויות במהלך הדרך. שיפוץ או בניה חייבים להיות מתוקצבים מראש על מנת שהמעצב יידע כמה אתם מתכוננים להשקיע ולדעת איך לחלק עבורכם את התקציב.


עוד בפגישה הראשונה המעצב מתחיל לדמיין כיצד הוא יתכנן לכם את הבית. על מנת שהוא ידע במה להתרכז ועל מה לוותר, ועל מנת שהוא יוכל להנחות אתכם אם התקציב ריאלי או לא, אתם חייבים לשתף אותו במידע הזה. 


כישראלים, רובנו לא משחררים. רובנו חושבים "אני אמצא ביותר זול", או "אני אחליט אם בכלל מתאים לי להשקיע בכיסא במחיר כזה". אבל תחשבו על זה, מה יותר קל מלדעת כמה עולה סך כל השיפוץ, ולתת לאיש המקצוע להנחות אתכם במה להשקיע יותר ומה פחות, ובלבד שלא יחרוג מהתקציב הכולל?


לעיתים נדמה כי זהו משחק אבוד מראש, הלקוח רוצה כל הזמן לקבל את העסקה הכי טובה, ומתעקש על פריטים זולים יותר או פריטים שחבר שלו מוכר אותם וכדומה. אבל אז - בשביל מה אתם צריכים את המעצב? בשביל שיאשר לכם שלחבר שלכם יש אחלה סחורה?


כל פריט שאתם קונים, כל אריח וכל קרניז צריכים להתאים לתמונה הכוללת. אם תתנו למעצב לעשות את העבודה שלו, ובלבד שלא יחרוג מהתקציב שהכנתם מראש, מה זה משנה אם שולחן האוכל עלה מעט יותר משחשבתם...?


המטרה שלכם צריכה להיות בית חלומות מעוצב לתפארת. מעצב מקצועי יודע לחבר את כל הפריטים ולהגיש לכם את החלום. אם תתנו למעצב לעבוד, ולא תתעקשו על ואזה רק כי לשכנה יש, או על ספה רק כי היא במבצע, מעצב מקצועי יתכנן לכם את הבית לפי תקציב ברור, והוא גם יעצב אותו יותר יפה, יותר אחיד ויותר מיוחד.


ועוד הערה קטנה למחשבה - חשבתם לבקש מהמעצב עסקת חבילה? מעצבים רבים עובדים עם קבלנים ויכולים להציע לכם שירות "עד המפתח" שכולל עיצוב, עבודת קבלן וחומרים. כך, הכל ידוע וברור מראש וכל שנותר לכם הוא לבחור את הדלתות והאריחים וכדומה מהמגוון שהמעצב מגדיר לקבלן. בימנו, כשיש טכנולוגיות של הדמיה, אתם יכולים להתאים את הכל מראש, ולא להתרוצץ יותר. זה חוסך זמן, וחוסך כסף.

 

 

 

 

עקרון חמישי - מעצב טוב מכיר ויודע להמליץ על קבלני משנה ועל חנויות רלוונטיים

 

מעצב טוב מכיר את החנויות הטובות בתחום. מכיר את הקבלנים הטובים, מכיר בעלי מקצוע טובים. הוא מכיר אותם כי הם עובדים איתו על פרויקטים, הוא יודע שהם יספקו את הסחורה, שהם לא ייעלמו באמצע, שהם יתנו אחריות למוצר ושהמחיר שלהם תואם את רמת המוצר שהם מספקים. הוא יודע שאפשר לסמוך עליהם.


היתרון בלעבוד עם מעצב הינו שהוא מכיר את בעלי המקצוע והספקים השונים, וזה למעשה חוסך לכם זמן, ריצות ,חיפושים וכמובן כסף!!


על מנת ליצור שפה עיצובית אחידה לכל הבית המעצב צריך לתת מענה לפרטים רבים. כאשר הוא מכיר את עבודת הקבלן ובעלי המקצוע, ויודע לקחת אתכם למקומות הנכונים על מנת לאתר את כל מה שאתם צריכים, העיצוב נהפך לתהליך יעיל יותר, וגם נעים יותר.


המעצב שלכם גם יידע לקחת אתכם למקומות שמתאימים לתקציב שבניתם, ושיתנו את ההנחות המתאימות.


חשוב לברר עם המעצב כבר בשיחה הראשונית - האם יש לו אנשי מקצוע שעובדים איתו, והאם הוא מכיר את המקומות הכי טובים לעיצוב הבית.

 

 

עקרון שישי - מעצב מקצועי יגיע לפגוש אתכם לפני שהוא נותן הצעת מחיר.

 

מעצב בעל ניסיון עובד עם הלקוחות המתאימים לו. הוא יתאם אתכם פגישת הכירות בד"כ בנכס עצמו , יבקש לראות את התכניות של הנכס במידה וניתן, יבין מה הצרכים שלכם ולמה אתם שואפים מבחינה עיצובית, יבדוק אם יש תקשורת טובה אתכם, ורק אז ישלח לכם הצעת מחיר.


מניסיוני האישי, פגישת ההיכרות לא אמורה להיות כרוכה בתשלום. זוהי פגישה שמטרתה הינה להבין אם אתם יכולים לעבוד ביחד, האם נוצרת דינאמיקה חיובית  והאם יש על מה לדבר.


חשוב שתבינו, עבודה עם מעצב דורשת כימיה, ודורשת הבנה בין אישית. יש נטייה להתייחס למקצוע עיצוב הפנים כמתן שירות, אולם מדובר גם בליווי צמוד ובמענה לצרכים שלכם בתוך בית. בשביל זה מעצב טוב יבחן קודם כל האם ניתן לשתף פעולה.


היחס האישי שהמעצב מעניק ללקוחותיו חשוב והכרחי לתהליך, לכן פגישת הכירות ותאום ציפיות יכולה לענות על הרבה שאלות לא ברורות הן מצד הלקוח והן מצד המעצב.  

 

 

עקרון שביעי - הזול עולה ביוקר. 

או במילים אחרות, בשביל שירות טוב, משלמים.

 

עכשיו אתם חושבים לעצמכם, זה עקרון נדוש וידוע. האמנם? אם זה כל כך נדוש מדוע אתם בכלל מבקשים הצעת מחיר? מהסיבה הפשוטה שכמו בכל תחום כולנו מנסים להפיק את המרב מההשקעה הזולה ביותר.

זוהי תכונה אנושית, ובניגוד להרבה אחרים, אני גם חושבת שזוהי תכונה גלובלית ולא רק ישראלית. 


כשבוחרים מעצב פנים, התכונה הזו היא רק בעוכריכם! וזה בכלל לא משנה מה התקציב שלכם. אם כל שתחפשו הוא שירות זול, זה מה שתקבלו. ברוב המקרים זו תהיה תכנית בסיסית, עם אפשרות מועטה לשינויים. אולי זה נדמה לכם שאתם לא צריכים יותר מזה, אבל כיוון שמדובר בתהליך, חייבים שהמעצב יוכל להתאים את עצמו. 


תבינו, בזמן שיפוץ צצים המון דברים. אתם רואים סגנונות שונים באתרים ובחנויות, נחשפים למוצרים ולטכנולוגיות חדשות, הקבלן מגלה מגבלות שדורשות שינוי בתכניות לאחר הריסה או תוך כדי בניה, ואתם צריכים מי שילווה אתכם וידע להתאים את השינויים לתכנית המקורית, או על הנייר או בשטח או בשניהם. 


מעצב שהגדרתם לו דרישות מגבילות על מנת לקבל מחיר נמוך, לא יוכל באותו מחיר לתת לכם שירות כוללני ומקיף, והתוצאה תהיה שתוך כדי עיצוב אתם תתרחקו מהתכנית המקורית ולא תהיה שום יד מכוונת. מעבר לכך, אתם בסוף תשלמו יותר כי לבטל ולקנות מחדש, ולשנות לקבלן את העבודה בכל פעם יעלה עוד ועוד.


או כמו שסבתי זיכרונה לברכה הייתה אומרת: "מה חשבת, שתקבלי את כל זה בחינם?"


אתם צריכים לזכור שעלות המעצב הנה בסופו של דבר קטנה ביחס לעלות הכוללת של שיפוץ הבית ולכן רצוי שהמעצב שתיקחו יקבל תשלום מלא, עבור שירות מלא, והוא יוכל לחסוך לכם כסף ולמנוע מכם לעשות טעויות לאורך כל הדרך. הוא יכוון אותם להישאר בתכנית שהוא בנה שמותאמת לתקציב שלכם ויתאים אם השינויים שאתם רוצים עם טעם טוב, ועם סגנון. החיסכון יהיה גדול, והבית יצא בית מעוצב בטוב טעם.

 

 

 

 

 

מעצבים את הבית ומחפשים מעצבת פנים מומחית?

 

רוצים להתחיל ולא יודעים מהיכן?

 

בין אם מדובר בבית פרטי, דירת קבלן, דירה להשכרה או נכס ישן לשיפוץ, צרו עימי קשר היום לקביעת פגישה וקבלת הצעת מחיר.

 

איריס כדורי ריזנבך

תכנון ועיצוב פנים וייעוץ תאורה מקצועי

 

במייל: Iris@irisKRDesign.co.il

 

במשרד: 072-2713170

 

 

 

למי השירות מתאים:

 

 • למי שמעונין לעצב מחדש את הבית ומרגיש שהוא צריך עזרה מקצועית.

 • למי שקנה דירה מקבלן ורוצה להפוך את הדירה שלו לבית מעוצב ומותאם למה שהוא אוהב.

 • למי שבונה בית פרטי, ורוצה שירות שהוא מעבר לאדריכלות הבסיסית.

 • למי שרוצה שרוצה לשפץ ומעונין שהבית שלו יראה כמו בחלומות שלו.

 • למי שמעוניין בעסקת חבילה של מעצב עם קבלן (כן, אני מציעה גם שירות כזה!).

 • למי שצריך הום שטיילינג לבית שלו, ורוצה לשדרג את החללים מבלי להזיז קירות.

 • למי שרוצה לחלק מחדש את הבית שלו ולארגן פתרונות אחסון, מגורים ופינות כיף.

 • למי שמחפש מעצבת שהינה מומחית בתחום התאורה לבית.

 • למי שמחפש סיוע בעיצוב הבית עם ליווי קניות בסין.

 • למי שמחפש מעצבת עם יחס אמין ואישי.

 • למי שרוצה בית מיוחד, עם טאצ' אישי, שנעים וכיף לחיות בו.

 

 

 

למי השירות לא מתאים:

 

 • למי שמעונין בעיצוב חלקי ולא מתאמץ.

 • למי שמחפש עיצוב בשיטת ה"זבנג וגמרנו".

 • למי שלא חשוב לו איך יראה הבית שלו בסוף תהליך העיצוב.

 • למי שאין לו סבלנות לעבוד עם מעצב.

 • למי שלא אוהב עיצוב.

 • למי שמעדיף לעצב לבד והתוצאות פחות חשובות לו.

 

 

 

התקשרו עוד היום כדי לברר אם אוכל לעזור לכם.  המשרד שלי מספק יעוץ בעיצוב לאלו שהפרטים חשובים להם. אני אשוחח אתך ואוכל להבין אם השירות שאני מצייע הוא בשבילכם, ואם אני יכולה לתת לכם מענה לעיצוב הבית שלכם.

 

אצלי היחס האישי, הכימיה, והעזרה ללקוח הם הדברים החשובים באמת. אני תמיד מעדיפה לשמוע את הלקוח קודם, ולראות אם אפשר לשתף פעולה.

 

צרו קשר לקבלת מידע נוסף:

איריס כדורי ריזנבך

תכנון ועיצוב פנים וייעוץ תאורה מקצועי

 

במייל: Iris@irisKRDesign.co.il

במשרד: 054-4609076