עיצוב בתים והתאמה לצרכי העולם חדש

הקורונה בסוף דרכה לעת עתה, מה היא לימדה אותנו? כיצד הבתים שלנו יראו בעידן שבו הכללים השתנו.

אם פעם נסענו לצימר אז עכשיו הצימר הוא בחדר השינה, ואם פעם בני הנוער נפגשו בית קפה אז עכשיו הם מארחים בחדר. פעם גם עבדנו במשרד עכשיו מהבית ועם הילדים. עולה השאלה, כיצד נשיג את כל זה בחלל של בית אחד. איך נייצר עוד חללים ועוד פרטיות, איך נמציא יש מאין עוד חדר, ואיך מייצרים מקום לפעילות גופנית כשהיא היום חלק חובה מהחיים. הבתים שלנו לא מותאמים לכל לזה כיוון שאנו הישראלים עד עכשיו היינו בחוץ ועשינו הכל על הדרך, אבל מעתה הבית צריך להיות מותאם לחיינו החדשים, מתוחכם ועם פונקציות חדשות. מכאן עולה השאלה איך מנצלים לנכון את השטחים שעומדים לרשותנו בזמן שהכל צריך לידי ביטוי.

4.jpg

הרבה פעולות בחלל אחד: אוכלים, מתאספים, מבשלים, נחים, צופים וגם עובדים לפעמים

הנה השגרה הברוכה חוזרת לה אט אט, ולאחר שישבנו בביתנו ימים שלמים זה הזמן לעכל את כל מה שעברנו, ובעיקר את מחשבותינו לגבי החיים שלנו. החיים החדשים שיהיו לנו בתום הסגר הממושך.

היינו בבית והסתכלנו על הקירות, על המטבח , על המרחב האישי של כל אחד, על האחסון ובעיקר על המענה לצרכים היומיומיים החדשים שלנו.  בעצם, כל אחד ואחת מאיתנו שאל את עצמו - האם הבית הזה מתאים לי בכלל? האם הבית מותאם לי ולצרכיי? בדיעבד ברור לנו שהצרכים השתנו. גם אם הקורונה לא תחזור, הצורך בבית שניתן לשהות בו תקופות ארוכות עוד ילווה אותנו שנים רבות.

בית שמותאם לי אישית הוא בית שעונה על כל ההרגלים, התחביבים והרצונות שלי, ובית שמותאם למשפחתי כולה עונה על כל אלו לכל אחת ואחד מבני הבית. וזה המון! אם הבן שלי אוהב לנגן ולהתאמן, והבת שלי אוהבת לצייר ולקרוא, ואני עובדת מהבית, מבשלת ומכינה אוכל מראש, וגם בעלי נדרש לעיתים לעבוד מהבית והוא צופה בספורט ברעש גדול - הרי שהבית צריך היום להיות מוכן וערוך להכיל את כולנו עם כל הדברים האלו יחד! מהיום, בייתי הוא לא רק מבצרי, הוא גם מקום הבילוי שלי, מקום ההתאספות של כל המשפחה והוא צריך לארח את כולנו לתקופות ממושכות, כי מי מאיתנו יודע מה צופן.


אם עד היום תכננתי בתים רבים לצרכים בסיסיים אבל להרבה מאד ארוח, הרי שהיום הבתים יארחו אותנו והם גם יצטרכו לכלול לא מעט אזורי עבודה ותחביבים, כלומר אזורי עשייה: בין אם זה כושר, משחק, יצירה, בישול, וגם הרבה אחסון ואחסון של מזון.

עכשיו גם גילינו כולנו את הדברים שאנו אוהבים לעשות יחד, כמשפחה, אולי כדאי שנתייחס לכך ונתכנן את הבית שלנו כך שיותאם לנו, למשפחה הגרעינית שלנו. משחר ההסטוריה גידול הילדים נעשה על ידי המשפחה המורחבת, והייתה חלוקה בנטל, והילדים היו חלק משבט. המהפכה התעשייתית טרפה את הקלפים הללו ובזכותה קמו בתי ספר ומוסדות חינוך אשר סייעו בהכשרה לחיים של הילדים ואפשרו להורים לעבוד, וכך גדלנו והתפתחנו כחברה. ואז הגיעה הקורונה, אחרי עשרות שנים ללא מגיפות, והנה, גידול וטיפוח הילדים חזר למשפחה, אבל לראשונה זה עבר למשפחה הגרעינית בלבד, ללא הסבים והדודים. וכאן עולה השאלה, מה עושים עם כל זה?


במאמר זה אתייחס לחללים השונים בבית החדש לשנת 2020, ואתן טיפים ונקודות חשובות בנוגע לכל חלל וחלל.

Untitled1.jpg

3 מרחבים שונים בחלל אחד לא גדול.

המטבח החדש

 • המטבח הישראלי אוהב אוכל טרי ומגוון ושלל רכיבים מהשוק שקונים מהיום להיום או לימים הקרובים. הבהלה למזון שאפיינה את תחילת תקופת הקורונה גרמה לנו לאגור ולאגור, משהו שלא איפיין את הדורות האחרונים בארץ, אלו שלא עברו תקופות צנע. המטבח החדש אם כן, חייב להכיל לא מעט אחסון למזון יבש, אבל גם מקר יותר גדול, ואחסון חירום - יתכן וארונות עליונים או מזווה נוסף.

 • בנוסף, נראה שהבישול ביחד עם הילדים נהפך לתחביב לאומי, ועל כן אנו נדרשים למשטחי עבודה מודולריים, כאשר ביום יום שלנו יבשל בהם אדם אחד, אולם בשעת הצורך אזורים אלו יהפכו למשטחי עבודה ראויים למספר זוגות ידיים. דוגמא לכך הינה אי ישיבה גדול שביום יום רק אוכלים בו ובעת הסגר מבשלים בו יחד. זו יכולה להיות גם פינת קפה, או איזור מודולרי למיקסר ומעבד מזון שנכנסים בקלות לארון ומפנים שטח חיוני. בכל מקרה המטבח חייב להתאים עצמו למציאות משתנה.

 • ועוד טיפ קטן: המטבחים המודרניים משקיפים לרוב לעבר הסלון ועל כן, כשכולם בבית ועובדים ביחד שווה להוסיף עוד שקעי שירות לטובת מחשב על האי במידת הצורך.

11.jpg

משטחי עבודה ראויים למספר זוגות ידיים הינם חובה בכל מטבח עכשווי

16.jpg

מטבח שמשקיף אל הסלון הוא גם פינת עבודה עם אפשרות להשגיח בו זמנית על הילדים

הסלון רב הפעלים
מה לא נאמר על הסלון שלנו, ובעיקר על הספה שהפכה גם למשחקייה, למיטה, ובבתים מסוימים גם לפינת אוכל. הסלון הוא היכן שכל הפעילות מתקיימת והוא הלב החדש של הבית. הטלוויזיה הפכה למכשיר לימודים, וכדי להשגיח על הילדים עליי לעבוד שם, וגם ספורט לפתע עושים מול הטלוויזיה, ולפעמים נרדמים כולם בסלון.

 • סלון מודולרי קליל ונוח מבדים רחיצים הוא הפתרון, חייבים שיהיה קל להזיז לטובת פעילויות שונות וקל לנקות במהירות. אם אני רוצה לעשות כור - אוכל לפנות לכך מקום, ואם אנחנו משחקים משחק משפחתי, נארגן מחדש את החלל בלי בעיה.

 • הסלון גם חייב לכלול אזורי עבודה שונים. אם אני עובדת מהבית, עדיין עלי להשגיח על הילדים. איזור משרד קטן ונוח כחלק משידת הטלויזיה או בסמוך לה יכול לעזור. ואם הילדים משתמשים בטלויזיה לטובת לימוד הרי ששולחן הקפה שהופך לשולחן עבודה יהיה הפתרון האולטימטיבי.

 • השטיח בסלון צריך להיות נעים למגע וקל לניקוי, כי פתאם כל הבית מסתובב עליו כל היום, סיבים דקים ונוחים לשאיבה יתאימו יותר משטיח חמים ועבה. בעצם, הסלון הפך גם לחצר בהרבה בתים. סיימנו את ארוחת הבקר, והופ - לחצר, למשחקים. אזורי האחסון של המשחקים הללו צריכים להיות נגישים והשתלב בעיצוב הכללי של הסלון.

Interior 5.2.jpg

סלון רב פעלים, עם פינות ישיבה שונות אך מעוצבות בהרמוניה, לפעילויות שונות ביחד ולחוד.

lbw.RGB_color.jpg

סלון שעוצב מראש עם פינת עבודה למחשב וניירת.

המרפסת
מוכרחים לשאוף אויר צח?
כל מרפסת, גם אם היא קטנה, היא בעצם עוד חדר בבית. אם עד היום לא מעט השתמשו במרפסת כמחסן, או כאיזור תליית כביסה בלבד, הרי שמעתה הכל השתנה.

 • לקטנטנים, פינת יצירה נעימה. 

 • לילדים הגדולים, משתלה על הקיר, לגידול צמחיה וירקות לבית, כי מעט אקולוגיה וגם גידול ביתי של אוכל ותבלינים אף פעם לא מזיק.

 • לכולם ביחד, איזור ישיבה שיתופי להתכנסות, לשיחה, למשחק, באויר הנקי. יש היוסיפו טלויזיה ויש היוותרו עליה, אבל המרפסת היא בהחלט חדר נוסף.

b1.jpg

איזור ישיבה שיתופי להתכנסות, לשיחה, למשחק, באויר הנקי.

חדרי הילדים
מאז שאני מעצבת אני מתייחסת לחדר ילדים כחדר רב פעילות. הילדים ישנים בחדר, לומדים בחדר, משחקים בחדר, מארחים בחדר, וגם מתחבאים ויוצרים לעצמם פינות ועולם משלהם. איך מאפשרים את כל זה בחדר אחד? ומה קורה כשיותר מילד אחד ישן בחדר? 
על מנת לייצר לילד את חלקת האלוהים בקטנה שלו חשוב קודם כל להבין את הילד. להבין את רצונותיו ואת התכונות שלו, התחביבים שלו ומה הוא צריך.

 • כדאי מאד לחלק את החדר לפינות פעילות שונות, וגם להשמיש פריטים מסויימים לצרכים שונים. לדוגמא מיטת הילדים יכולה בקלות להפוך לספת אירוח בתנאי שאינה עמוקה מידי או גבוהה מידי.

 • שולחן העבודה לא חייב להיות מאד עמוק על מנת לייצר תחושת מרחב גדולה, אבל הוא כן יכול להיות ארוך ולייצר עמדת לימודים ועמדת יצירה או איפור.

 • הארון יכול להכיל בתוכו או בצמוד אליו יחידת ספרים או משחקים וכך לאפשר יותר מקום במרכז החדר למשחק ולארוח.

 • העצה המרכזית שאני תמיד נותנת להורים הינה, לא לקנות מיטות גדולות מידי, אפשרו לילד חדר מרווח. בסוף במיטה רק ישנים, ואם צריך תמיד אפשר לפתוח מיטת חבר.

1.png

מיטה לא רחבה מאפשרת חדר ילדים מרווח.

31.jpg

פינות משחק ופעילות שונות בחדר הילדים: מקום מחבוא ודמיון.

חדר ההורים
עידן הקורונה הכריח רבים מאיתנו לעבוד מהבית. וכך יצא שחדר השינה הפך לא רק לחדר לטובת שינה, וברוב המקרים גם לחדר הלבשה, אלא אף הפך לחדר עבודה נוסף להורה השני, ואם נדייק גם למקלט מהמולת הבית לכמה שעות. אבל יש לנו בחדר כבר מיטה גדולה, ארון גדול, שידת איפור אם נכנסת...מה עושים?

 • חשבתם למשל לשלב את שידת האיפור בארון? או את שידות הלילה? פשוט לבנות ארון מסביב למיטה וכך יחסך לנו שטח אותו נוכל לנצל לעמדת עבודה נוספת.

 • שידת האיפור, אם תביב בגובה הנכון, ובהכנה של שקעים מתאימים, יכולה בהחלט להיות שידת עבודה. חשוב לתת לכך את הדעת כשמתכננים את חדר השינה. יתרה מכך, אם צמוד לחדר השינה חדר עבודה, ויש בו חלון, אפשר להשמיש אותו ולספק שולחן כתיבה עדין כחלק מהארון.

 • ועוד דבר קטן - בחרו צבעים רכים ונעימים והרמוניים, על מנת להרגיש את תחושת הספא והרוגע הכל כך נחוצים אחרי ימים מתישים.

2.jpg

צבעים הרמוניים ורגועים בחדר השינה נותנים את תחשת הספא, ופינת האיפור יכולה בקלות להפוך לפינת עבודה נוספת.

Untitled9.jpg

שידות הלילה ופינת האיפור בנויים כחלק מהארון על מנת לאפשר לחדר השינה להפוך למרווח יותר.

חדר אירוח
בבואי לפגוש לקוחות, כמעט תמיד יוצא שישנו חדר אחד שהציפיות לגביו עצומות. לרוב זה חדר הארוח. הוא אמור להיות גם משרד, גם חדר משחקים לילדים, גם מחסן, וגם חדר ארונות. 

 • העצה שלי לגבי החדר הזה הינה, תחשבו שאתם מעצבים מלון בוטיק עם חדרים קטנים, והאורחים שלכם צריכים הכל: מיטה, שולחן עבודה, מרחב ואחסון והכל צריך להכנס בחלל הזה.

 • עלינו לכבד את האורחים שלנו ולתת להם תחושה מרווחת ולכן לא נעמיס את החדר, לא מבחינת מראה ולא מבחינת חפצים. ספה נפתחת או מיטה לא גדולה, ויחידת אחסון לצעצועים או ניירת, ושטיח גדול לשחק בו יעשו את העבודה.

 • אם יש מקום לעוד ארון מה טוב, אבל אם לא, בבקשה לא להעמיס. אפשרו לעצמיכם גם להנות מהחדר והמרחב הנוסף במקום לייצר מחסן עמוס.

Untitled12222.jpg

חדר עבודה כמקום מפלט, מעוצב כמלון בוטיק.

לסיכום
כתבה זו עסקה במגוון טיפים מתוך כבוד לאדם והסביבה, והתקופה האחרונה רק חידדה את הצורך הזה יותר. 

בטיפים שנתתי למעלה רואים שמה שאני תמיד שמתי לב אליו - נכון עכשיו יותר מתמיד: צריך לכבד את המרחב בו אנו חיים, ולכבד את כל דיירי הבית באשר הם ולתת להם אפשרויות להתבטא בתוך ארבעת הקירות שלנו. 

יש לי מסר אחד חשוב ומרכזי להעביר, והוא שהקורונה אולי עברה, אך היא שינתה את החיים שלנו ללא הכר. חשוב שנסתכל על צורת החיים החדשה שלנו ונתאים את הבית אלינו. המאמר הסתכל על הכל: פרטיות, משפחתיות, זוגיות. ההסתכלות היא על כל האזורים בבית. מה שחשוב להבין הוא שנקודת המוצא הנה שאנחנו הרבה יותר בבית, למדנו לתפקד מתוך הבית  ולחסוך נסיעות (ראו ערך זום).

זה הזמן לעשות שינוי תודעתי ותכנוני עם כבוד לאדם למרחב לסביבה,  האנושות הבינה שהחיים שלנו השתנו ללא הכר, והבית הפך למקום יותר מרכזי בחיינו: יותר נעבוד מהבית, והחלק המשפחתי בחיינו קיבל דגש.

 

אם כבר הבנתם שהמטבח לא מתאים לכם בכלל, והסלון לא עונה לצרכים שלכם, ולילדים צפוף בחדרים או שיש לכם חללים לא מנוצלים נכון שעומדים כך כבר שנים, בתכנון רציני ומקצועי יש מי שיכול להבין אתכם ולכבד אותכם, את המרחב והסביבה שלכם ולתת מענה לכל המשפחה וגם לכל אחד בנפרד בחשיבה ועיצוב מחדש של חלל הבית. זה הזמן להתכונן לבאות, זה הזמן לתכנן ולעצב מחדש את הבית לצרכים האמיתיים שלכם.

 

אם קראתם את כל המאמר והתחברתם אליו, וזה באמת מדבר אליכם, אז אני כאן בשבילכם ואתם מומנים ליצור קשר עוד היום.

דברי איתי לגבי תכנון ועיצוב מחדש

תודה שפנית אליי! אהיה בקשר בהתאם לזמנים שבקשת

איריס כדורי ריזנבך משרד לעיצוב פנים      טלפון 054-4609076      מייל Iris@IrisKRDesign.co.il